Podróż po starożytnych kościołach wyznaczonych przez papieża Grzegorza Wielkiego pozwala poznać tradycję wielkopostnego pielgrzymowania w Rzymie, Wiecznym Mieście. Tradycja z pierwszych wieków chrześcijaństwa powracająca po stuleciach zapomnienia. 40. stacji na każdy dzień Wielkiego Postu. Historia, wiara i codzienność Wiecznego Miasta.
Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta to niezwykła książka, przybliżająca Rzym,
tradycję pierwszych chrześcijan, by w okresie Wielkiego Postu nawiedzać tzw. kościoły stacyjne. Codziennie przez czterdzieści dni Autorka wyruszała do innego rzymskiego kościoła, studiowała jego historię i architekturę, rozpamiętywała liturgię. Książka staje się podróżą w przestrzeni (gdyż przemieszczamy się z nią po Wiecznym Mieście), wędrówką w czasie (bo cofamy się w głąb historii, do czasu pierwszych chrześcijan), a także ścieżką duchową prowadzącą do przeżycia metafizycznego (gdy autorka medytuje nad tekstami biblijnymi). To książka ważna nie tylko dla miłośników Włoch czy osób zainteresowanych kulturą i sztuką śródziemnomorską, ale dla każdego, komu zależy na powrocie do źródeł cywilizacji chrześcijańskiej.
Ta niezwykle interesująca prezentacja rzymskich kościołów stacyjnych pozwala poznać i rozpropagować tradycję wielkopostnego pielgrzymowania w Wiecznym Mieście. Życzę każdemu, kto weźmie do ręki tę piękną książkę, opracowaną przez jedną z pątniczek - Panią Ambasador Hannę Suchocką,
by nabierał sił w pielgrzymowaniu ku życiu wiecznemu.
+ STANISŁAW GĄDECKI, ARCYBISKUP METROPOLITA POZNAŃSKI
Hanna Suchocka odkrywa przed nami starożytną wielkopostną tradycję, która po wiekach niepraktykowania odrodziła się w XX stuleciu. Autorka dzieli się z czytelnikami swym duchowym doświadczeniem, które było udziałem tak wielu pielgrzymów w Rzymie. Jej książka stanowi pomoc nie tylko w zwiedzaniu Wiecznego Miasta, lecz także przeżywaniu ciągle aktualnego wydarzenia chrześcijaństwa.
ANNE LEAHY, AMBASADOR KANADY PRZY STOLICY APOSTOLSKIEJ
Ta książka to trzy w jednej. Pierwsza to wędrówka po Rzymie, świetne zdjęcia nieznanych kościołów i skarbów, które się w nich znajdują. Spotkanie piękna to dla turysty. Druga z książek to osobista opowieść Hanny Suchockiej o wielkopostnych wędrówkach. To dla nowoczesnego pielgrzyma. I wreszcie ciekawie dobrane fragmenty Biblii. To dla ascety. A całość to świetna lektura dla myślącego człowieka.
KRZYSZTOF ZANUSSI
Wyjątkowa książka, będąca nie tylko frapującym przewodnikiem po niezwykłych świątyniach chrześcijańskiego Rzymu, lecz także lektura pomagająca lepiej przeżywać Wielki Post. To dzieło, którego nie da się po przeczytaniu tak po prostu odłożyć na półkę. Musi pozostać pod ręką, by móc po nie sięgnąć, gdy potrzeba wyciszenia i refleksji.
ANDRZEJ ZOLL
Komentarze