Dzieje Polski. Tom 6 Potop i ogień 1632-1673

Biały Kruk
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2023
Autor: Andrzej Nowak
Data premiery: 2023-11-14
Format: 250x210 mm
Liczba stron: 496
98 punktów lojalnościowych za ten produkt
Dostępność:
dostępny
Producent:
EAN:
9788375533941
Czas wysyłki:
48 godzin
98,99 zł
Kup teraz
Dodaj do ulubionych Zapytaj o produkt
Opis produktu
Cechy
Komentarze

Oj, działo się, działo! Kolejny tom Dziejów Polski prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. To nie Autor spowolnił pisanie, lecz w omawianym czasie historia bardzo przyspieszyła. Na dodatek, ileż znajomych miejsc spotykamy, ileż bliskich postaci rozpoznawalnych z wielkiego narodowego dzieła, z Trylogii Henryka Sienkiewicza, jak np. Skrzetuski, Wołodyjowski, Kmicic, Bohun, Jeremi Wiśniowiecki.

Wraz z Autorem śledzimy, jak zmienia się Rzeczpospolita szlachecka. Nie zmienia się na lepsze. Przekształca się w Rzeczpospolitą magnacką. Słabnie pozycja króla, a królować zaczyna swawola, sobiepaństwo, a nawet zdrada. Powoli degeneruje się szlachta, na której przez tyle wieków opierała się obrona Ojczyzny. Degeneruje się wolna elekcja, ten symbol, już tylko pozorny, szlacheckiej wolności albo, jak byśmy dziś powiedzieli, demokracji. Osłabienie kraju natychmiast skłania sąsiadów do najazdów i łupiestwa istny potop! Pierwszy raz mamy do czynienia z poważnym planowaniem rozbioru Rzeczypospolitej. Król Jan Kazimierz abdykuje i na odchodnym rzuca sejmowi i senatowi prorocze słowa: Moskal i Ruś przy ludach swojego języka opowiedzą się i W. Ks. Lit. sobie przeznaczą. Brandenburczykowi staną otworem granice Wielkopolski i o Prusy z Szwedami albo się zgodzi, albo rozerwą na kawałki. Dom rakuski [Austria] choćby najświętsze miał intencyje, przy takiej szarpaninie Krakowa dla siebie nie pominie, bo każdy będzie wolał mieć część Polski zbrojnie pozyskaną niżeli całą, dawnymi wolnościami przeciw obcym bezpieczną.

Choć Rzeczpospolita jeszcze jest potężna, to gwałtownie rosną w kraju wpływy zagranicy, co oznacza dalsze osłabienie królestwa. Niektórzy dostojnicy pobierają pensje od zagranicznych dworów. Dochodzi do rzeczy u nas niespotykanej: do krwawej wojny domowej. Wtedy na horyzoncie pojawia się silna osobowość, niezwykle utalentowany wódz Jan Sobieski - w nim nadzieja.

Spis treści:

Wyjaśnienie...

Część 1

OBYWATELE NIE CHCĄ IMPERIUM (1632-1648)

ROZDZIAŁ I

Wstęp do upadku

ROZDZIAŁ II

Stan Rzeczy: 1632-1633

ROZDZIAŁ III

Granice: Smoleńsk, Władysławowo, Kudak

ROZDZIAŁ IV

Błogi spokój?

ROZDZIAŁ V

Opera Władysława, albo skąd się wziął "Chmiel"?

Część 2

FALE POTOPU: OD ŻÓŁTYCH WÓD DO OLIWY (1648-1660)

ROZDZIAŁ VI

Głębokie bagno, czyli rok 1648

ROZDZIAŁ VII

Od Zbaraża do Beresteczka

ROZDZIAŁ VIII

Bellum civile czy zdrada?

ROZDZIAŁ IX

Potop moskiewsko-szwedzki

ROZDZIAŁ X

Punkty zwrotne

ROZDZIAŁ XI

Niedoszły rozbiór, niedoszła unia i szwedzki odpływ

Część 3

POWSTANIE EUROPY WSCHODNIEJ (1660-1673)

ROZDZIAŁ XII

Zmagania z Moskwą i własną słabością (1660-1664)

ROZDZIAŁ XIII

Przez Mątwy i Andruszowo: droga do abdykacji (1664-1668)

ROZDZIAŁ XIV

Niedole króla Michała, albo narodziny Europy Wschodniej (1669-1673)

Źródła i bibliografia

Indeks osób

Indeks nazw geograficznych

Indeks nazw geograficznych tom V