Głęboko pod ziemią, w bunkrze pod Starą Kancelarią Rzeszy, Adolf Hitler i jego świeżo poślubiona żona Eva odebrali sobie życie tuż po piętnastej 30 kwietnia 1945 roku. Hitler strzelił sobie w głowę, a Braun połknęła kapsułkę z cyjankiem. Ale śmierć Fhrera nie zakończyła nazizmu ani drugiej wojny światowej w Europie.
Przeciwnie - następne osiem dni obfitowały w jedne z najbardziej traumatycznych wydarzeń w historii Niemiec. W miasteczku Demmin mieszkańcy popadli w szaleństwo i popełnili zbiorowe samobójstwo. W innych częściach kraju masowe samobójstwa były następstwem brutalnych gwałtów popełnianych przez żołnierzy Armii Czerwonej na niespotykaną skalę. III Rzesza stała się areną surrealistycznych wydarzeń: marsze śmierci więźniów z obozów koncentracyjnych, kolumny uchodźców i wycofujący się żołnierze Wehrmachtu mieszają się w tyglu beznadziei i rozpaczy.
Volker Ullrich, jeden z największych historyków zajmujących się okresem II wojny światowej, opisuje pierwsze osiem dni maja, będące jednocześnie ostatnimi dniami wojny w Europie. Opisuje drogę ku ruinie.
Volker Ullrich - historyk zajmujący się okresem II wojny światowej.Studiował na Uniwersytecie w Hamburgu. Prowadzi dział polityczny tygodnika "Die Zeit". Autor kilku książek dotyczących historii Niemiec. W 1992 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Jenie.
Wstrząsające, doskonale przygotowane dzieło Według Ullricha brutalne zachowanie ostatnich lojalistów III Rzeszy nie zrodziło się z gniewu lub uporu w obliczu klęski, powszechnych w czasie wojny, lecz było efektem wcześniejszych patologicznych uwarunkowań.
"Wall Street Journal"
Znakomita książka. Dla niemieckiego badacza wielkim wyzwaniem musiało być zachowanie całkowitej obiektywności wobec tego, co wydarzyło się w tak nieodległej (i wciąż żywej we wspomnieniach) przeszłości.
"Times"
Volker Ullrich - autor znanej biografii Hitlera - ukazuje agonię i końcową fazę istnienia III Rzeszy z porażającymi szczegółami. Ta poruszająca i często niepokojąca kronika przywołuje surrealistyczny moment w historii, który równocześnie był apokalipsą i nowym początkiem.
"Publishers Weekly"
Komentarze