Sztuczna inteligencja to technologia o nadzwyczajnym potencjale, jednak jej nieodpowiedzialne wykorzystanie doprowadzało już do odmowy świadczenia usług medycznych, czy nawet bezprawnych aresztowań.
Dlatego zanim pozwolimy maszynom podejmować decyzje etyczne, powinniśmy przeprowadzić globalną dyskusję. Jednak ludzie mają różne priorytety i wartości Jak zatem możemy oczekiwać od technologii, by kierowała się właściwymi przesłankami - nie tylko w sprawach życia i śmierci, ale i na każdym kroku?
Ta książka łączy perspektywy inżynierów, ludzi biznesu, przedstawicieli rządów i społeczników. Ułatwia zrozumienie korzyści i szans, jakie niosą ze sobą autonomiczne systemy oparte na uczeniu maszynowym. Zawiera siedem ważnych zasad, które pozwolą na ograniczanie ryzyka nadużyć i wypadków związanych z AI, a także zapewnią, by technologie tego rodzaju służyły rozwojowi ludzkości. Cztery z zasad dotyczą samych systemów i ich projektowania: uwzględniania ryzyka dla ludzi, przejrzystości działania, zapewnienia ochrony danych osobowych i ograniczania tendencyjności. Pozostałe trzy odnoszą się do organizacji tworzących systemy AI, stosowanych w nich procedur i kultury organizacyjnej. Co ważne, w książce znalazły się przykłady dobrych praktyk, jak również liczne rzeczowe uwagi i pożyteczne wskazówki.
Komentarze