Afryka jest kontynentem niezwykle bogatym w liczne zasoby naturalne. Ich wielkość można ocenić z punktu widzenia strategicznego, w związku z czym mają one kluczowe znaczenie nie tylko do szybko rozwijających się państw afrykańskich ale również dla globalnej gospodarki. Jest to szczególnie ważne w obliczu dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na surowce niezbędne niemalże we wszystkich procesach produkcyjnych. Szacuje się, iż państwa kontynentu afrykańskiego dysponują blisko 30% światowych zasobów minerałów, 8% globalnych zasobów gazu ziemnego oraz 12% zasobów ropy naftowej. Warto przy tym podkreślić, iż obszar kontynentu afrykańskiego został w dalszym ciągu dosyć słabo przebadany pod względem możliwości produkcji surowców energetycznych. Główną przyczyną tego stanu rzeczy obok pro-blemów technicznych były ograniczenia w sferze bezpieczeństwa co przekładało się na brak takowego w sferze nie tyleż produkcji co samego przesyłu surowców energetycznych. Obecnie sytuacja ta uległa poprawie co sprawia, iż państwa afrykańskie należą do grupy istotnych (choć w dalszym ciągu o średnim znaczeniu) dostawców surowców strategicznych.
Fragment książki
Książka podejmuje ważne zagadnienie dotyczące największej inwestycji w Afryce Wielkiej Zapory Etiopskiego Odrodzenia na rzece Nil. Inwestycja ta odgrywa kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Egiptu oraz Etiopii. Zasługuje to na uwagę, zważywszy, że temat ten nie był dotąd eksplorowany na naszym gruncie w tak wszechstronny i kompleksowy sposób. Dominowały częściej krótkie analizy mające raczej wydźwięk ekspercki. Dlatego z uznaniem należy przyjąć, że powstają na
ten temat również prace naukowe. Praca wpisuje się w szerszą dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego oraz roli Afryki w polityce międzynarodowej. Bez wątpienia, monografia wypełnia lukę w procesie poznawczym.
Cennym uzupełnieniem pracy jest prezentacja szeregu wartościowych rekomendacji i oryginalnych ocen Autorów.
Z recenzji dr.hab. Łukasza Gacka, prof. UJ
Komentarze