Lapidarium. Sekrety kamieni

Buchmann
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2024
Autor: Andrzej Wojtasik, Hettie Judah
Data premiery: 2024-10-23
Format: 150x215 mm
Liczba stron: 328
74 punktów lojalnościowych za ten produkt
Dostępność:
dostępny
Producent:
EAN:
9788383870588
Czas wysyłki:
24 godziny
74,99 zł
Kup teraz
Dodaj do ulubionych Zapytaj o produkt
Opis produktu
Cechy
Komentarze

Fascynująca książka, która odkrywa przed czytelnikiem tajemnice 60 różnych kamieni. Autorka przytacza historie i ciekawostki o minerałach z różnych zakątków świata, pokazując ich niezwykłe właściwości i wpływ na kulturę oraz historię ludzkości.

Ałunit, bursztyn, jadeit, ametyst, lapis-lazuli. Wybierz się w podróż przez wieki, odkrywając tajemnice i niezwykłe opowieści związane nie tylko z drogocennymi klejnotami, ale i pozornie zwykłymi skałami.

W jaki sposób diamenty stały się symbolem luksusu? Jakie znaczenie miały ametysty dla starożytnych Greków? Dlaczego niektóre kamienie są uważane za talizmany przynoszące szczęście? Każdy rozdział to inna opowieść, o tym, jak kamienie wpływały na życie ludzi, ich kulturę, wierzenia oraz codzienność. Od starożytnych cywilizacji, które przypisywały minerałom magiczne właściwości, przez średniowieczne alchemiczne eksperymenty, aż po współczesne zastosowania w technologii i medycynie.

Od hematytu używanego w malowidłach jaskiniowych po mołdawit, który stał się sensacją TikToka; od skradzionego piaskowca Scone po nieoczekiwaną akustykę Stonehenge; od kryształowych kul po kompasy - skały i minerały zawsze były w centrum naszej historii.

3000 lat temu Babilończycy stworzyli lapidaria - księgi próbujące poznać magiczne tajemnice skał. W "Sekretach kamieni" znana krytyczka sztuki Hettie Judah prezentuje niesamowite historie kryjące się za sześćdziesięcioma kamieniami, które ukształtowały i zainspirowały historię ludzkości, od poszukiwaczy skamieniałości z Dorset po chińskich filozofów, od Katarzyny Wielkiej po Michała Anioła.

Dowiedz się, dlaczego alchemicy poszukiwali cynobru i siarki. Odkryj tajemnicę zaginionej bursztynowej komnaty Fryderyka Pruskiego. Dowiedz się, jak grecki potwór stworzył koral, a obsydian stał się inspiracją do stworzenia popularnej gry komputerowej.