Błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia

Unitas
Oprawa: Broszurowa
Rok wydania: 2024
Autor: Zbigniew Sobolewski
Data premiery: 2024-02-15
Format: 235x176 mm
Liczba stron: 323
34 punktów lojalnościowych za ten produkt
Dostępność:
dostępny
Producent:
EAN:
9788366175839
Czas wysyłki:
48 godzin
34,99 zł
Kup teraz
Dodaj do ulubionych Zapytaj o produkt
Opis produktu
Cechy
Komentarze

Kodeń, Leśna, Orchówek, Parczew, ale także Mokobody, Goźlin, Górki, Radzyń i jedenaście kolejnych parafii diecezji siedleckiej Co łączy je wszystkie? Wielka miłość do Matki Bożej wszystkie one stanowią miejsca kultu maryjnego na mapie Podlasia. Ks. prał. dr Zbigniew Sobolewski, autor licznych i cenionych publikacji, wraz z Wydawnictwem Unitas zapraszają czytelników do przeżycia niezwykłej duchowej drogi śladami pobożności maryjnej, którą od pokoleń żywią mieszkańcy Diecezji Siedleckiej, dzięki książce BŁOGOSŁAWIĆ MNIE BĘDĄ WSZYSTKIE POKOLENIA. Sanktuaria maryjne w diecezji siedleckiej

Autor otwiera przed czytelnikami nie tylko możliwość poznania dziejów poszczególnych sanktuariów i pomniejszych ośrodków kultu, ale także wprowadza w nauczanie Kościoła temat kultu Matki Bożej i świętych, ukazując teologiczne znaczenie rożnych jego form, jak chociażby różaniec, godzinki czy piesze pielgrzymowanie. Książka pozwala zobaczyć, jak kult maryjny rozwijał się w ciągu ponad dwustu lat od powstania diecezji w Janowie Podlaskim i jak trwa do dzisiaj. Wspominane są fakty z najdalszych dziejów Kościoła podlaskiego np. propagowanie nabożeństw majowych przez trzeciego biskupa diecezji Piotra Szymańskiego (bez których dzisiaj trudno wyobrazić sobie przeżywanie wiosennego miesiąca maja), przez milenijne uroczystości z połowy XX wieku, po jeszcze bardzo żywe, niedawne chwile, chociażby uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Lektura umożliwia poznanie dziejów pięciu wizerunków przyozdobionych papieskimi koronami, które są otaczane czcią w diecezji siedleckiej. Począwszy od najstarszej koronacji w Kodniu z tym to miejscem wiąże się legenda o kradzieży wizerunku z papieskiej kaplicy. A także kolejnego wizerunku, który ma bardzo burzliwą historię z Leśnej Podlaskiej. Trzecim takim obrazem jest ten z Woli Gułowskiej, gdzie króluje Patronka Żołnierzy Września 1939 r.. U styku granic trzech państw: Polski, Białorusi i Ukrainy, w Orchówku, znajduje się czwarty taki wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, zaś ostatni ukoronowany w 2001 r. to obraz z Sanktuarium Królowej Rodzin w Parczewie. Historie wszystkich tych miejsc warte są poznania, a przez swoją narrację jak i liczne fotografie umożliwia to książka ks. Zbigniewa Sobolewskiego.

Ponadto na tych terenach jest wiele sanktuariów diecezjalnych, jak Mokobody czy sanktuarium fatimskie w Górkach k. Garwolina, gdzie nieustannie udają się pielgrzymi indywidualnie i we wspólnotach, aby ze słowami modlitw i pieśni na ustach polecać swoje intencje Matce Bożej.

Ogromnym atutem publikacji jest odkrycie pereł pobożności maryjnej w wielu mniej znanych, ale również ożywionych wiarą i zawierzeniem Maryi, parafii. Można sięgnąć po opisy lokalnych ośrodków kultu w Hannie, Paszenkach, Kolembrodach, Horodyszczu, Polubiczach, Horbowie, Hołubli, Łosicach, Ostrowie Lubelskim, Parysowie i Seroczynie. Z każdym z tych miejsc wiąże się inna historia, ale wszystkie je łączy cześć do Maryi. Co ciekawe, autor przedstawił również podania o objawieniach prywatnych, jakich mieli dostąpić prześladowani Unici Podlascy, co umacniało ich ducha wiary i jedności z Kościołem Katolickim.

Warto sięgnąć po książkę "Błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia. Sanktuaria maryjne w diecezji siedleckiej", aby na nowo odkryć kult Maryi na tej męczeńskiej, podlaskiej ziemi i samemu rozpalić się miłością do Matki Zbawiciela.