Osób sceptycznych wobec szczepień jest coraz więcej i w konsekwencji już nie tylko one narażone są na zachorowania, ale rośnie także ryzyko wśród tych, którzy z powodów zdrowotnych zaszczepić się nie mogą, choć chcieliby to zrobić W dodatku szczepienia, choć zmniejszają - czasem nawet zdecydowanie - ryzyko zachorowania bądź śmierci, jednak nie eliminują takiej możliwości w stu procentach. Tym samym rosnąca liczba ludzi niezaszczepionych zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, a wskutek tego rośnie też prawdopodobieństwo zachorowań wśród osób, które się zaszczepiły, i wśród tych, które zaszczepić się nie mogą.
Z Wprowadzenia
"We Wprowadzeniu do recenzowanej książki jej Redaktorzy stawiają, w moim przekonaniu retoryczne, pytanie: czy psychologia społeczna ma cokolwiek do powiedzenia w kwestii szczepień ochronnych? Dwanaście rozdziałów udziela na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi: ma, i to bardzo wiele! Przy czym odpowiedź ta jest wnioskiem z analiz i badań prowadzonych przez ich Autorów z bardzo różnych perspektyw teoretycznych: psychologii wpływu społecznego i perswazji, analiz behawioralnych czy analiz dyskursu.
[] Głównymi walorami książki są, po pierwsze, pomoc w zrozumieniu tego, dlaczego ludzie wykazują opór wobec szczepień ochronnych, a po drugie, dostarczenie wiedzy o strategiach czy interwencjach, których celem jest powstrzymanie i zmiana szkodliwych zjawisk społecznych".
Prof. UMCS Wojciech Cwalina
"Omawiana książka oferuje bardzo szeroki wachlarz danych pokazujących zarówno sukcesy, jak i porażki w procesie modyfikacji postaw wobec szczepień ochronnych. Przedstawia także jasne rekomendacje praktyczne, które mogą być zastosowane. Dowiemy się z niej, między innymi, jak wykorzystać metody uodpornienia, jaką rolę we wzmacnianiu oporu przed szczepieniami odgrywają typowe błędy poznawcze, jak identyfikować powszechne techniki dezinformacyjne i fake newsy, jaki wpływ na osłabianie oporu przeciw szczepieniom ma pozostawienie swobody wyboru, jaka jest rola przekonań politycznych i myślenia spiskowego oraz jakie znaczenie ma nadawanie szczepieniom sensu moralnego".
Prof. Wiesław Łukaszewski
Redaktorzy:
Wojciech Kulesza - profesor psychologii, pracuje na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Autor wielu artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych oraz kilku książek, między innymi: Efekt kameleona, Jak pisać prace dyplomowe z psychologii (współautorstwo z Dariuszem Dolińskim).
Dariusz Doliński - profesor psychologii, pracuje na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Autor wielu artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych i kilkudziesięciu książek, między innymi: Posłuszni do bólu, Sto technik wpływu społecznego (współautorstwo z Tomaszem Grzybem), Jak pisać prace dyplomowe z psychologii (współautorstwo z Wojciechem Kuleszą).
Tomasz Grzyb - profesor Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, psycholog społeczny, prezes Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, autor licznych artykułów i książek, między innymi: Posłuszni do bólu, Sto technik wpływu społecznego (współautorstwo z Dariuszem Dolińskim), Psychologia społeczna (współautorstwo z Bogdanem Wojciszke).
Komentarze